„Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” powstaje w rozpoczętych pandemią latach dwudziestych, cieniu konfliktów i wojen, w momencie zmian politycznych w kraju, w obliczu kryzysu instytucji kultury i niepewności rynku sztuki.
Każda kolejna odsłona rozgrywa się w obrębie zagadnień takich jak: ulotność i trwałość, idea i obiektowość, symbolizm i cielesność.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
Od 9 do 14 listopada będzie można obejrzeć prace: Agaty Charuk, Karola Gniazdowskiego, Angeliki Rudak, Natalii Skipirzepy i Kacpra Tomaszewskiego. Od 16 do 21 listopada 2023: Ewy Dąbkowskiej, Aleksandry Jastrzębskiej, Weroniki Nowojskiej, Poli Rutkiewicz i Karoliny Wyki, a od 23 listopada – do 3 grudnia: Jędrzeja Bieńko, Natalii Lewandowskiej, Sandry Okrasy, Anny Radzimińskiej, Katarzyny Sporn.
„Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”
Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”. Zdanie wyrwane z kontekstu alertu RCB rozsyłanego przez służby państwowe zabrzmiało jak wiersz lub słowa piosenki.
Poetyka zdania sprawiła, że chaos pogodowy spotkał się z metaforycznym rozumieniem wiatru, a perspektywa realnego zagrożenia z symboliką przemijania i niepokoju, zamieszania i pustki.
Pojemne zdanie pobrzmiewało wieloznacznie podczas oglądania przeglądów i wizyt w pracowniach, by wreszcie stać się tytułem wystawy kontynuującej tradycję akademickich „Pokazów osobnych”.
„Pokazy osobne”
Zapoczątkowane pod koniec lat osiemdziesiątych, w czasie przejściowym między katastrofą w Czarnobylu, a upadkiem muru berlińskiego kolejne „Pokazy osobne” towarzyszyły młodej sztuce w wyrażeniu swojej tożsamości w nowych warunkach ekonomicznych i społecznych.
„Pokazy osobne” od początku były oparte na wyborach subiektywnych i intuicyjnych i nie miały znamion konkursu, jak to ma miejsce chociażby podczas przeglądów najlepszych dyplomów. „Wybór jest zawsze osobisty”, pisał kurator Jacek Sienicki w tekście do wystawy z 1990 roku.
Co, gdzie, kiedy
„Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.
Wystawa z cyklu „Pokaz osobny”
Kurator: Paweł Brylski
Galeria Salon Akademii, Pałac Czapskich
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
wejście od ul. Traugutta
9 – 14 listopada 2023
wernisaż: 9 listopada, godz. 18:00
udział biorą: Agata Charuk, Karol Gniazdowski, Angelika Rudak, Natalia Skipirzepa, Kacper Tomaszewski
16 – 21 listopada 2023
wernisaż: 16 listopada, godz. 18:00
udział biorą: Ewa Dąbkowska, Aleksandra Jastrzębska, Weronika Nowojska, Pola Rutkiewicz, Karolina Wyka
23 listopada – 3 grudnia
wernisaż: 23 listopada, godz. 18:00
udział biorą: Jędrzej Bieńko, Natalia Lewandowska, Sandra Okrasa, Anny Radzimińskiej, Katarzyna Sporn
Wystawa czynna: pon. – niedz. w godz. 12:00 – 19:00
(w środę 15 i 22 listopada galeria będzie nieczynna)
Patroni medialni: Magazyn SZUM, NN6T